تماس با ما
سه شنبه 1 خرداد 1403

به گزارش آهن پلاس ..

عوامل متعددی در نوسانات بازار آهن و تغییر قیمت آهن آلات دخیل هستند که در ادامه به شرح مهمترین فاکتورهای اثرگذار پرداخته می‌شود ..

یکی از مهمترین عواملی که بازار را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد یا به عبارتی همانند دماسنجی عمل می‌کند که با کوچکترین رویدادی کاهش یا افزایش می‌یابد ، نرخ دلار است.

این روزها تنها فاکتور مهمی که ممکن است نرخ ارز را در داخل کشور دچار نوسان کند ، نتایج حاصل از مذاکرات هسته‌ای است که دور هفتم آن  روز گذشته برگزار شد. اخباری که از نتایج مذاکرات در رسانه‌ها منعکس شده نشان دهنده برگزاری موفقیت‌ آمیز این نشست است .

ه گزارش آهن پلاس نماینده روسیه در وین در این زمینه اظهار داشت که مذاکرات آغاز بسیار خوبی داشت و شرکت‌کنندگان در مورد اقدامات فوری بیشتر توافق کردند ، اما جدا از نتیجه مثبت یا منفی این نشست ، محتمل‌ترین گزینه کاهش قیمت دلار در بازه کوتاه مدت است .
دومین عامل مهم که در بازار فولاد تأثیر بسیاری دارد نوسانات بازارهای جهانی است . اما آنچه در چند روز اخیر سبب نگرانی شده، اخبار منتشرشده درباره گسترش سویه جدید ویروس کرونا موسوم به «او میکرون» است که قطعا برای همه بازارها تهدید بزرگی به شمار می‌رود .

عامل دیگری که در گستره جهانی موجب نگرانی شده است سیاست‌های انقباضی پولی و مالی گسترده‌ای است که فدرال رزرو اعمال کرده و بانک‌های سایر کشورها نیز به تبعیت از فدرال رزرو این سیاست‌ها را اعمال می‌کنند که به نوبه خود تأثیر اثربخشی در بازار آهن خواهد داشت.
صادرات عامل مهم دیگری است که اثربخشی قابل توجهی در نوسانات بازار آهن دارد . مطابق آمار و گزارش‌ها بیشترین صادراتی که از کشور ایران صورت میگیرد صادرات مواد اولیه و محصولات میانی است ، اما به دلیل تحریم‌های بسیاری که بر کشور اعمال شده صادرات محصولات نهایی به‌ ندرت اتفاق می‌افتد و با محدودیت‌هایی روبه‌رو است
همچنین با کاهش ارزش لیر ترکیه بازارهای این کشور نیز به مراتب ضعیف تر شده است از طرفی کشور عراق هم که دیگر مقصد صادرات ایران بود به دلیل برخی مسائل سیاسی چندان اوضاع مناسبی ندارد در نتیجه همه این موارد در حال حاضر از عوامل تضعیف صادرات ایران به شمار می‌روند .

از جهتی دیگر به دلیل اینکه ساخت‌ و سازها و پروژه‌های عمرانی این روزها با رکود قابل توجهی روبه‌رو است موجب بالا رفتن نرخ قراضه در بازارهای داخلی شده است، همچنین صادرات آهن اسفنجی و شمش توسط دولتی‌ها و تعیین نرخ اسفنجی بدون توجه به قیمت محصول در بازارهای داخلی، واحدهای خصوصی ذوبی را تحت فشار گذاشته که ممکن است در طولانی مدت با ادامه‌دار بودن شرایط فعلی، این واحدها را به تعطیلی بکشاند.
عامل اثرگذار و بسیار مهم دیگری که این روزها اوضاع خوبی ندارد و آنچه از ظاهر امر پیداست به دلایل مختلفی دچار رکود است ، مصرف داخلی است .

چشم انداز بازار فولاد تا پایان 1400
دیگران نیز خوانده اند
آغاز زمستان با بازار سرد آهن
آغاز زمستان با بازار سرد آهن

آهن پلاس : براساس گزارش‌ها در روز گذشته قیمت روزانه آهن آلات در اکثر مبادی فروش ثبات قیمت داشته است البته می‌توان گفت تقریبا نیمی از شرکت‌ها محصولات خود را با کاهش قیمت عرضه کردند اما ظاهرا به تأثیر از افزایش قیمت دلار میل به ثبات قیمت اهن نیز افزایش یافت . بازار ارز نیز […]

فاکتور های تعیین کننده در قیمت فولاد
فاکتور های تعیین کننده در قیمت فولاد

فاکتورهای تعیین کننده در قیمت فولاد: امروزه تولید و مصرف فولاد یکی از شاخص های اصلی توسعه یافتگی کشورها و جوامع به شمار می آید و بخش عمده ای از صنعت در سراسر دنیا وابسته به فولاد است. از این رو قیمت فولاد برای کشورهای توسعه یافته و کشورهای درحال توسعه از اهمیت بالایی برخوردار […]

قیمت میلگرد و آهن در سال 99
قیمت میلگرد و آهن در سال 99

قیمت میلگرد و آهن در سال 99 آهن از فلزات بسیار پرکاربرد در صنعت به خصوص در صنعت ساختمان سازی می باشد به طوری که صنعت ساختمان سازی بدون آهن تقریبا قابل تصور نیست. بنابراین قیمت آهن و قطعات آهنی مانند میلگرد که کاربرد فراوانی در ساختمان سازی ، از مرحله پی سازی تا آخرین […]

از ابتدای هفته علاوه‌براینکه تقاضا و قیمت برخی محصولات به طور جزئی و محدود رشد داشته، موجب برخی تحرکات مثبت در بازارهای کالایی و مصالح ساختمانی نیز شده است. به نظر می‌رسد بخشی از تقاضا که در انتظار تعیین تکلیف مذاکرات برجام بود در حال ورود به بازار است آهن پلاس : روز گذشته در […]